Home / Events / 15th Annual South African Film and Television Awards – and the 2021 winners are…

15th Annual South African Film and Television Awards – and the 2021 winners are…

Hosted by one of South Africa’s seasoned TV darlings Dineo Langa, local funny man Mpho Popps & the dashing and talented Graeme Richards, the SAFTAs, themed “Still Shining”, were a spectacularly executed, socially distanced show, following a challenging year experienced by the industry.

MultiChoice leads with a total of 47 awards won for both nights, boasting wins in various categories such as “Best Film” for kykNET’s Griekwastad, “Best Telenovela” for M-Net’s first telenovela Legacy and “Best Structured Soapie Reality Show” for Life with Kelly Khumalo, which viewers enjoy on the broadcast giant’s streaming platform Showmax, to name a few.

See below for the list of winners…

Best Short Film

Address Unknown (Green Leaf Films Pty) Ltd)

Best Student Film

Fowl Goblin from The Animation School

TV SOAP/TELENOVELA

Best Achievement in Directing – Telenovela

Gomora Season 1 (Mzansi Magic)

Practitioners: Thabang Moleya, Nthabiseng Mokoena,Nozipho  Nkelemba & Lefuno Nekhabambe

Best Achievement in Directing – TV Soap

Binnelanders (kykNET)

Practitioner: Danie Joubert, Roché Knoesen, Riaan Meij, Charl van Biljon, Gerrit Schoonhoven & Jaco Vermeulen

Best Achievement in Scriptwriting – Telenovela

The River (1Magic) 

Practitioners: Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap

Scandal! (E.tv)

Practitioners: Ameera Patel, Grace Mahlaba, Daryn Katz, Kelly Robinson, Mark Wilson, Nontlantla Simelane, Omphile Molusi, Rosalind Butler, Stephen Simm, Tereska Muishond, Themba Mahlangu, Myolisi Sikupela & Thomas Hall

Best Achievement in Original Music/Score –Telenovela

The River (1Magic)

Practitioners:  Brendan Jury

Best Achievement in Editing – Telenovela

The River (1Magic)

Practitioners: Bongi Malefo, Edgar Sibaya, Sphiwe Nhlumayo & Ula Oelsen

Best Achievement in Sound – TV Soap/Telenovela

The River (1Magic)

Practitioner: Ben Oelsen & Tladi Mabuya

Best Achievement in Cinematography – Telenovela

Legacy (MNet)

Practitioner: Trevor Brown

Best Achievement in Wardrobe – TV Soap/Telenovela

Legacy (MNet)

Practitioner: Zandile Mncwango

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling- TV Soap/Telenovela

Legacy  (MNet)

Practitioner: Jenny Sprawson

Best Achievement in Art Direction – TV Soap/Telenovela

Legacy (MNet)

Practitioner: Amanda Scholtz

Best Actress – Telenovela

Sindi Dlathu, The River (1Magic)

Character: Lindiwe

Best Actor – Telenovela

Menzi Ngubane, Isibaya (Mzansi Magic)

Character: Judas Nqwenya

Best Supporting Actress – Telenovela

Michelle Botes, Legacy (MNet)

Character: Angelique Price

Best Supporting Actor – Telenovela

Meshack Mavuso Magabane, The River (1Magic)

Character: Nsizwa

Best Actress – TV Soap

Petronella Tshuma, Rhythm City (E.tv)

Character: Pearl Genaro

Best Actor-TV Soap

Clint Brink, Binnelanders (kykNET)

Character: Steve Abrahams

Best Supporting Actress – TV Soap

Masasa Mbangeni, Scandal (E.tv)

Character: Thembeka Shezi Nyathi

Best Supporting Actor – TV Soap

Mothusi Magano, Skeem Saam (SABC 1)

Character: Tumishang

Best TV Soap

Rhythm City (E.tv)

Production House: Quizzical Pictures

Best Telenovela

Legacy (MNet)

Production House: Tshedza Pictures

TV DRAMA

Best Achievement in Directing – TV Drama

Tydelik Terminaal (kykNET)

Practitioners: Etienne Fourie & Elanie Rupping

Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama

Housekeepers Season 2 (Mzansi Magic)

Practitioner: Portia Gumede, Duduzile Mabaso, Lufuno Nemungadi & Lidudumalingani

Best Achievement in Editing – TV Drama

Still Breathing (MNet)

Practitioners:  Miriam Arndt & Alistair Thomas

Best Achievement in Sound – TV Drama

Blood and Water Season 1 (Netflix)

Practitioners: Sound & Motion Studios Sound Team

Best Achievement in Original Music/Score-TV Drama

Lockdown Season 5 (Mzansi Magic)

Practitioners: Kurt Slabbert, Jamela Vuma & Mandla Ngcongwane

Best Achievement in Art Direction – TV Drama

Agent (Netflix)

Practitioner: Carlu Portwig

Best Achievement in Wardrobe – TV Drama

Queen Sono Season 1 (Netflix)

Practitioners: Lehasa Molloyi

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Drama

Trackers (Mzansi Magic)

Practitioner: Babalwa Mtshiselwa

 Best Achievement in Cinematography – TV Drama

Blood and Water Season 1 (Netflix)

Practitioner:  Zenn van Zyl

Best Actress – TV Drama

Kate Liquorish, Still Breathing (MNet)

Character: Abi

Best Actor – TV Drama

Brandon Auret, Still Breathing (MNet)

Character: Danny

Best Supporting Actress – TV Drama

June van Merch, Sara se Geheim Season 3 (kykNET)

Character: Sara

Best Supporting Actor – TV Drama

James Ngcobo, Queen Sono Season 1 (Netflix)

Production: President Malunga

Best TV Drama

Blood and Water Season 1 (Netflix)

Production House: Gambit Films

TV COMEDY 

Best Achievement in Directing -TV Comedy

The Riviera (SABC 2)

Practitioners: Lucilla Blankenberg & Lederle Bosch

Best Achievement in Scriptwriting -TV Comedy

Black Tax (BET Africa)

Practitioners: Byron Abrahams, Lwazi Mvusi, Joshua Rous & Meren Redd y

Best Achievement in Editing – TV Comedy

How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

Practitioners: Tessa Verfuss, Gugulethu Sibandze & Melanie Jankes

Best Achievement in Sound – TV Comedy

How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

Practitioners: Janno Muller, Thapelo Makhubo, Jeanre Greyling & Jonty Everton

Best Achievement in Art Direction – TV Comedy

How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

Practitioners: Martha Sibanyoni, Thabiso Senne & Savannah Geldenhuys

Best Achievement in Wardrobe – TV Comedy

How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

Practitioner: Sheli Masondo

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Comedy

How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

Practitioners: Babalwa Mtshiselwa

Best Achievement in Cinematography – TV Comedy

How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

Practitioner: Lance Gewer

Best Actress-TV Comedy

Busisiwe Lurayi, How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

Character: Tumi

Best Actor -TV Comedy

James Borthwick, Hotel (kykNET)

Character: Ferdie

Best Supporting Actress – TV Comedy

Martelize Kolver, Hotel (kykNET)

Character: Brenda

Best Supporting Actor -TV Comedy

Desmond Dube, How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

Character: Shadrack

Best TV Comedy

The Riviera (SABC 2)

Production House: Community Media Trust

Documentary Feature

Best Achievement in Directing – Documentary

How to Steal a Country

Practitioners: Rehad Desai & Mark Kaplan

Best Achievement in Cinematography – Documentary

Chasing the Sun

Practitioner: Devin Carter

Best Achievement in Editing – Documentary 

How to Steal a Country

Practitioner: Megan Gill

Best Achievement in Sound – Documentary Feature

Documentary Feature – How to Steal a Country

Practitioner: Charlotte Buys

Best Documentary Feature

How to Steal a Country

Production House: Uhuru Productions

Best Documentary Short

Lindela Under Lockdown

Production House: Passion Seed Communications

Best Made for TV Documentary

Chasing the Sun

Production House: SuperSport, SA Rugby and T+W

Best Natural History and Environmental Programme

My Octopus Teacher

Production House: Sea Change Project

Best Children’s Programme 

Takalani Sesame Season 11 (SABC 2)

Production House: Ochre Media and Pulp Films

Best Competition Reality Show

Celebrity Mystery Box (Mzansi Magic)

Production House: Brightfire Pictures

Best Structured or Docu-reality Show

Pale Ya Koša (SABC 2)

Production House: Full Circle Productions

Best Structured Soapie Reality Show

Life with Kelly Khumalo (Showmax)

Production House: Barleader TV

Best International Format Show

Hoor my, sien my, soen my (kykNET)

Production House: Afrokaans Film & Television

Educational Programme

Made In SA Season 6 (S3)

Production House: Ochre Media

Best Factual Programme 

The Devi Show (Etv)

Production House: Etv

Best Current Affairs Programme 

CARTE BLANCHE: Women’s Month Special (Mnet)

Check Also

Set your alarms towards the 27th December as… SYMPHONIC 2021 draws nigh + be the first to know that ‘SYMPHONIC: GOSPEL MEETS ORCHESTRA’ Album is out and a must listen to!

Symphonic Music a subsidiary of Conceptz Ghana, through its partners have instituted a new event ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Prove You Are Human * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.